exekutor je za dveřmi

A je to tady … Co teď? Otevřu poštovní schránku a v ní upozornění na doporučený dopis do vlastních rukou. Letím na poštu a tam se s hrůzou a děsem dovídám, že je na mě vedena exekuce na nějaký můj, podvědomě zapomenutý prohřešek, který jsem nějak a úplně náhodu zapomněl zaplatit … 🙂

Zatím ještě situace není tak vážná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Exekutor vám tímto oznámil zahájení exekuce a dává vám měsíc na dobrovolné zaplacení dluhu. Vše vám krásně vyčíslí a záleží teď na vás jaké máte finanční možnosti. Každopádně bych tuto možnost nezavrhoval, dost tímto ušetříte a zbavíte se dalších možných problémů. Když tuto možnost nemáte, a uhradit se vám závazek určitě nepodaří, kontaktujte exekutora a snažte se s ním domluvit si splátkový kalendář. Pokud vám již provedl exekuci platu a bankovních účtů, neslibujte nic, co nejste schopni splnit. Obvykle si rozhovory nahrávají a značí do vaší složky, takže by jste se do problému ještě více zamotaly. Určitě ale velmi doporučuji kontaktovat a volat exekutorovi jak jste se domluvily. Jakmile vám bude volat on, nebo nedej bože přijede osobně, všechno vám milerád naúčtuje. Při osobní návštěvě ještě může dojít k zabavení movitého majetku a odvezení k následnému prodeji v dražbě. Pozor na odvoz věcí a následný prodej !!! Exekutor si za každou takovouto položku / věc naúčtuje samozřejmě poplatek, takže ve výsledku se váš dluh nemusí vůbec snížit, ba naopak navýšit. Pokud daná věc není vaším majetkem, musíte se obrátit písemně na příslušný soud, který vydal rozhodnutí o exekuci, a zažádat o vyloučení ze seznamu zabavených věcí. Když vám exekutor polepí majetek na místě, sepíše vám seznam, který vám předá. Tyto věci nesmíte přemístit, prodat, či nijak s nimi manipulovat, pokud vám to exekutor nedovolí. Majetek je obvykle v zástavě, dokud se exekuce nedokončí.

Když vám exekutor zablokuje účet, pošle tam blokaci, inkaso, do výše vašeho dluhu. Jestli vám na tento účet chodí výplata, doporučuji si ji okamžitě nechat posílat jinam, jinak o ni přijdete a budete složitě vyřizovat, že je to váš nezabavitelný příjem, aby vám tyto peníze odblokovaly. Při blokaci vaší mzdy vám bude ponecháno pouze nezabavitelné minimum, dnes cca 9.600.- Kč. Od této částky ještě zaměstnavatel odečte např. obědy, kantýnu, či firemní autobus, podle toho co máte v dohodě k pracovní smlouvě a je potřeba s tímto již dopředu počítat.

Pokud nevíte, kolik exekucí je na vás vedeno, máte bydliště na městském úřadě a pod., doporučuji si nechat vytisknout seznam exekucí podle vašeho rodného čísla na Czech POINT za cca 50 Kč / A4. Tento seznam obsahuje pouze exekutory a čísla exekucí. Pokud chcete detailní informace, například dlužné částky, musíte si nechat vytisknout konkrétní exekuci opět na Czech POINT (obvykle na České poště) za stejnou částku. Určitě bych se zamyslel nad založením soukromé datové schránky, je to zadarmo, aby vám žádný důležitý dopis či výzva již neunikaly. Ušetří to hodně starostí a následných problémů. Komunikace s úřady je zde zdarma. Jenom pozor na přihlášení se do datové schránky – v tomto okamžiku jsou veškeré přítomné písemnosti považovány za doručené. V datové schránce doporučuji nastavení upozornění o příchodu pošty na e-mail.

A když po tomto všem zjistíte, že by vám splacení zabralo zbytek života, je určitě na zvážení uvažovat o insolvenci … článek je zde.

registrace pro komentáře a dotazy

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance se štítky a jeho autorem je RadovanCZ. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář