navařování ozubení pastorků

Již několik desítek let se zabýváme navařováním a následným vybroušením ozubení pastorků převážně na startéry Liaz, Tatra. Jedná se zejména o pastorky 9 a 11 zubů, u pastorků na „vodníky“ jsme schopni navařit a vybrousit i zajišťovací parky na konci pastorku. V poslední době navařuji i ozubení na startéry Avia, Zetor, pastorky na reduktory.

pastorky foto hotové kusy

Postup práce při této renovaci probíhá postupným navařením vrchů zubů elektrodou na ozubení, následným vybroušením vrchu pastorku, mezerami mezi zuby, obtažení profilu (modulu) zubu, zarovnáním a srovnáním rozměru. Poslední úpravou je vybroušení náběhu, odjehlení a sražení zasažených hran při broušení. Všechny tyto operace provádím ručně za pomoci ruční brusky (flexy) a několika přípravků. Tento postup byl postupně upravován a nakonec vyladěn několik let mým otcem, který mi tento následně předal a naučil mě jej. Dnes již bohužel není mezi námi, takže se dá tento postup a technologie opravy považovat za rodinné dědictví z otce na syna.

pastorky hotové 9 a 11 zubůV dnešní době již není tato oprava tolik poptávána, opravářům startérů se dnes nabízí velká řada náhrad nových pastorků za relativně přijatelné ceny. Při zvolení těchto náhrad ale doporučuji provést kontrolu kvality a materiálu těchto pastorků. Již několikrát jsem při opravě narazil na dovezené pastorky, které se po dotyku elektrodou při pokusu o zavaření doslovně roztekly z důvodu nekvalitního materiálu použitého při výrobě.

Pokud by jste měly zájem o opravu pastorků, neváhejte mě kontaktovat. 

registrace pro komentáře a dotazy

Příspěvek byl publikován v rubrice Tech & Software a jeho autorem je RadovanCZ. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář